"Wszystkie życia Heleny P." - Magdalena Galiczek - Krempa

Na ludzkie życie składa się szereg mniej lub bardziej niesamowitych zdarzeń. Można o nich mówić z patosem i wymalowaną na twarzy powagą, można także okrasić je szczyptą humoru i dzięki temu opisywać z lekkością i ze zdrowym do nich dystansem. Ten drugi sposób opisywania świata stosuje w swoich pełnych błyskotliwych żartów powieściach Danuta Noszczyńska. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki autorki, we wciągających i zaskakujących Wszystkich życiach Heleny P.

czytaj całość...

 

 

"Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" - Aneta Kolasińska, Fabryka Inspiracji

Tym razem propozycja wydawnicza, która wywoła uśmiech na twarzy niemal każdego czytelnika. Wydawałoby się poważne przedśmiertne zapiski głównego bohatera skłonią nas do refleksji  i własnych podsumowań, ale nic bardziej mylnego. „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana" to książka polskiej autorki Danuty Noszczyńskiej, która z tytułowym Marianem zetknęła się nie raz. Z każdą kolejną stroną odkrywamy rys mentalny – sposób rozumowania, motywacje, cele i potrzeby - tytułowej postaci, które w rzeczywistości nie raz wzbudzały nasze zdziwienie.

posłuchaj całość...

 

 

"Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana"

Książki Danuty Noszczyńskiej dotychczas jawiły mi się dwojako. Albo jako lekkie, służące li i jedynie rozrywce albo pozornie lekkie z dużą dawką refleksyjności. Kiedy podczas spotkania autorskiego odbywającego się wiosną Danuta Noszczyńska wspominała o kolejnej powieści, nie miałam powodów, by wątpić w to, że kolejny raz zapewni nam lekturę idealną do odstresowywania się. A tu niespodzianka...

czytaj całość...

 

 

Najsampierw żywot człowieka... okropnego ("Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana")

Wielkie brawa należą się pani Noszczyńskiej - pozwolę sobie zacytować Prowincjonalną Nauczycielkę. Cytuję i także przyłączam się do braw. Dawno bowiem nie czytałam książki, która podobała mi się tak bardzo, a jednocześnie główny bohater nie podobał mi się... też bardzo.

Tytułowy Marian Żywotny osiąga sędziwy wiek 77 lat i postanawia spisać wspomnienia. Wszak właśnie znalazł się "pod dwiema kosami" oraz przeszedł poważną operację (spokojnie: Marianowi ma się na życie, nie śmierć!).

czytaj całość...

 

"Luizę pilnie sprzedam" - Magdalena Galiczek

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

czytaj całość...

 

"Kufer babki Alicji" - Katarzyna Zarecka

Przez tych kilka dni urlopu świąteczno-noworocznego w zupełności pozapominałam o napisaniu kilku recenzji. Zabrałam się więc szybko za robotę i oto pierwsza z nich – najnowsza (rzecz oczywista – wydana, gdyż kolejna leży pod czułym okiem autorki) powieść Danuty Noszczyńskiej. Te słowa będą o niej. Co tym razem zafundowała nam pisarka? Kolejną książkę o kobietach i poszukiwaniu miłości? Ano tak…

Jeśli jednak mam już czytać lekkie opowieści w tym stylu, preferuję Noszczyńską. Dlaczego? Otóż dlatego, iż nie są to historie typu: "Jest mi źle, ale walczę i wreszcie kocham". Ble, ble, ble… Noszczyńska w to wszystko wrzuca niezwykle potężną dawkę humoru, do swoich bohaterów ma dystans, nie robi z nich kalekich intelektualistów z wyższych sfer.

czytaj całość...

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>